Çatalhöyük

        


Konya’nın 52 km güneydoğusunda, Çumra İlçesinin kuzeyinde yer alan Çatalhöyük, Çanak-Çömleksiz Neolitik Dönem’in sonlarında başlamış, Çanak-Çömlekli Neolitik boyunca da devam etmiş bir yerleşim yeridir. Çatalhöyük, mimarisi, halkın yaşam biçimi ve sanatının yoğunluğu ile Anadolu’nun Neolitik Çağ’daki sosyal gelişimini gösteren önemli belgeler sunmaktadır.

 

M.Ö. 7.400 ile M.Ö. 6.000 arasında iskan edilen evleri, hayvan barınakları ve atık alan yerlerinden oluşan Çatalhöyük’te yaklaşık 3500 ila 8000 kişinin yaşadığı düşünülmektedir. Taş temelin bulunmadığı, kerpiçten düz damlı olarak yapılan evlerin planı tüm yerleşmede aynıdır. Çatalhöyük’te bulunan üstün işçilik gösteren ahşap kaplar ve kutular, kemik, taşlardan yapılan takılar, çakmaktaşından hançer ve bıçaklar, obsidiyen aynalar, ok ve mızrak uçları, zengin giysi ve duvar betimlemeleri, bir bütün olarak Çatalhöyük’ün Neolitik Çağ’da ileri bir kültür düzeyine sahip olduğunu göstermektedir.Gordion Müzesi
Ankara Roma Hamamı
Açılış           :    08:30
Kapanış       :    17:30

Anadolu Medeniyetleri Müzesi
 Açılış      :   08:30
Kapanış   :   19:00

 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
Sitemizde yayınlanan verilerin izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır. İzinsiz kullanılması halinde oluşacak her türlü yasal yükümlülük kişi/kurum tarafından kabul edilmiş sayılır.Her Hakkı Anadolu Medeniyetleri Müzesine aittir.
 
   www.anadolumedeniyetlerimuzesi.gov.tr  
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı